Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou

Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou – audiokniha obsahuje Nezvalovo slavné básnické drama varující před zneužitím přírodních sil. Autor Vítězslav Nezval. Účinkuje plejáda skvělých herců jakými byli a jsou Josef Vinklář, Josef Somr, Oldřich Vízner nebo Jaroslava Obermaierová.

Z komentáře k původnímu LP albu 1218 0468 vydanému v Supraphonu v roce 1983 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně:

„V české dramatické literatuře nemáme mnoho pokusů ztéci druhový vrchol, aneb tedy vytvořit dramatickou báseň. Tato skutečnost může vyvěrat z tradic českého divadla, v nichž převažovala akce nad slovem, herec nad literátem. Největší z našich básníků, Vítězslav Nezval – který byl ostatně světem divadla průběžně přitahován a okouzlován – nemohl se této tradici nevzpírat. Dokonce je možné vyslovit, že Nezval usiloval „rozhrnout oponu divadelního prostoru“ téměř právě vždy dramatickou básní; ať to byl snový „Strach“, či adaptace Calderonovy „Schovávané na schodech“, anebo „Milenci z kiosku“ z třicátých let.

Ovšem Nezvalovi nešlo výlučně jenom o báseň, nýbrž o život, o společnost a její změnu. „Milenci z kiosku“ nebyly tehdy přece jen pouhým poetickým divadlem, ale současně i významným politickým činem, provokujícím apostrofou „země blízko pólu“. A tak je tomu shodně i s Nezvalovou velikou dramatickou básní „Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou“, inspirovanou nanejvýš zřetelně básníkovou starostí o osud země a lidstva.

Vždyť tato dramatická báseň byla psána v polovině padesátých let, v nichž už se naplno obnažovaly světovládné choutky a lidstvu se hrozilo atomovou smrtí. Nezval závažnost svého vášnivého varování násobil tématem z prastarého mýtu o bájné Atlantis i postupem výstavby dialogu převážně osnovaného na přízvučné podobě časoměrného hexametru. Ale tím byla právě posilována aktuální naléhavost básníkova varování a zapřísahání i výzvy k neutuchajícímu boji za zespolečenštěnou pospolitost lidstva. Není ovšem proč zastírat, že šlo nicméně o úkol pro jeviště nikterak snadný a naráz řešitelný. O to obezřetněji, ale i obsažněji, bylo nutno postupovat v televizním ztvárnění …A přece ani „masovost“ televize, ani její tendence k vnější realitě, nestaly se překážkou působivému vyznění a ohlasu Nezvalova básnického varování a zapřísahání. Naopak, televize umocnila aktuálnost Nezvalovy výzvy…právem je tato inscenace osnovou pro vyjádření Nezvalovy dramatické básně na gramofonové desce.

A opět tento způsob soustředěného naslouchání..může znovu mobilizovat posluchače pro život, může aktivizovat a aktualizovat jeho společenský postoj, jeho tužbu a potřebu „pojímat svěj jako dílo lidských rukou, které chtějí dát lidem štěstí“, a nikoli jej zločinně ničit.“ Antonín Dvořák

Zboží si můžete koupit na Audioteka.cz za 99.00 Kč

Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *